לגדל כלב זקן – אתגר ואחריות

ניווט מהיר

כאשר בוחרים לגדל גור כלבים קטן וחמוד, בדרך כלל לא עסוקים במחשבה שבעתיד הוא יהיה כלב זקן. זה אמנם אותו הכלב, אך זה גם ובכל זאת בעל חיים במצב שונה למדי. האתגרים השונים ובעיקר הרפואיים, אך לא רק, עשויים להיות רבים וגדולים יותר. כמו כן, כמובן, כלב זקן בסופו של דבר הולך לעולמו.

אתגרי הבריאות בגידול כלב זקן

מגדלי כלבים זקנים ניצבים בפני אתגרים בריאותיים מיוחדים, שאין סביב גידול של כלבים צעירים יותר. קצת בדומה למצב עם בני אדם, שבו ישנו תחום רפואי ייחודי ורחב של בריאות קשישים – התחום הגריאטרי. שימו לב לנקודה מעניינת – בגילאים 5 עד 7, הכלב שלכם כבר נחשב בתור כלב זקן! כך שאם רואים אצלו סימפטומים כגון כלב רועד, חשוב להבין את הקונטקסט הכללי של הגיל. הגיל עשוי להחליש את הכלב בהדרגה, מבחינת היכולת של הגוף שלו להתמודד עם מצבי חירום שונים. הכושר הגופני שלו יחלש והמשקל שלו עשוי לעלות. כמה דוגמאות למערכות גוף שעשויות במיוחד להיפגע או להיחלש עם הגיל, הן

  • הראייה והשמיעה – החושים חשובים במיוחד לכלב, במקביל לחוש הריח (שגם הוא עשוי להיפגע).
  • העור והפרווה – לגזעי כלבים שונים יש מאפיינים שונים של העור והפרווה שעליה. אך בכולם משמעותית הבריאות שלהם.
  • המפרקים – מערכת השלד והמפרקים, עוברים במשך החיים שחיקה רבה והעומס ההדרגתי עשוי להזיק להם. הדבר תלוי גם בתזונה ובהרגלי פעילות ותנועה. אך ללא ספק, מערכת מפרקים בריאה חשובה מאוד.
  • חלל הפה – סיבוכים שונים בשיניים ובחניכיים, עלולים להפריע לכלב לאכול ולהציק לו גם כשהוא לא אוכל.
  • מערכת הדם – זו היא מערכת בעלת חשיבות גדולה לתפקוד הכלב ויש לה חלק מרכזי במחלות רבות. בכלבים בדיוק כמו בבני אדם.

בכדי לאזן את כל אלה, מומלץ ליזום יותר ביקורים קבועים לביקורת אצל הווטרינר. כך תוכלו להביא לגילוי מוקדם של מחלות מיוחדות כגון סרטן. במקביל, ניטור מצב הכלב והשינויים בו יובילו להמלצות של הווטרינר לגבי תזונה וטיפולים מיוחדים כמו תוספי מזון. אם תקפידו על דברים כאלה, תבטיחו לכלבכם חיים ארוכים וכמה שפחות סיבוכי בריאות ומחלות.

מצב מסכן חיים או שלא?

אחת השאלות המרכזיות במקרי תאונה או מחלה של כלב, היא מידת סיכון החיים שישנה. גם מיידית כאשר מבחינים בכך לראשונה וגם בהמשך. מכך, נגזרת שאלת הדחיפות שיש או אין בטיפול במצב. לרוב אלה מקרים שמקבלים מענה בזמן ושהכלב מתגבר עליהם. אך בגיל זקן, הדבר עשוי להיות כמובן יותר מאתגר עבורו ועבורכם. כלב זקן יסיים את חייו לרוב מסיבות טבעיות שונות. אם כי גם מה שנקרא הרדמת כלבים הוא הליך רפואי שעשוי להידרש ולהביא לכך. הדבר תלוי מאוד בנסיבות והדברים יוסברו לכם בפירוט על ידי הווטרינר המטפל.

כלב זקן ונושא סוף החיים

בסופו של דבר הכלב שלכם יגיע לסוף חייו וכזכור, חיי כלב הם קצרים יחסית, לעומת אורך החיים של אדם. בין אם זה נגרם עקב מחלה, תאונה או פשוט עקב הגיל. במקרים כאלה, יעלה על הפרק הצורך בקבלת שירותים מספק שירותי בית קברות לכלבים. כלב זקן שהלך לעולמו ניתן אם כך לקבור באופן מסודר, אך יש גם שירותי קרמטוריום לחיות מחמד.

בשורה התחתונה, ניתן בהחלט לגדל כלב זקן בלי סיבוכים מיוחדים, לפחות ברוב הזמן. אבל מומלץ ומשתלם, להיות מודעים לאתגרים הפוטנציאליים של שלב מיוחד זה בחיי בעל החיים שלכם.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
פופולרי באתר
Call Now Button דילוג לתוכן