מחלות חתולים

ניווט מהיר

למרות שחתולים הם בעלי חיים עמידים למדי, יש גם לא מעט מחלות חתולים שכדאי לכם להיות מודעים להן. בהקשר מחלות חתולים סימפטומים הם כמובן המפתח שלכם להבין מה קורה. אך חתולים הם יצורים שלא נוטים "להתלונן" הרבה. הם דווקא יסתירו כאב, יותר מאשר יביעו אותו ויחפשו עזרה.

לכן, חשוב להיות ערים במיוחד לגבי חתולים בהקשר מחלות. כמובן, ייתכן גם מצב שבו הסימפטומים למחלה אינם מפריעים לחתול במיוחד, בעיקר בשלבים התחלתיים של המחלה.

אז האם זו מחלה?

חשוב לזהות אם מדובר במחלה או במצב מיוחד עקב מקור חיצוני כמו פציעה. אם אתם רואים למשל חתול צולע, זה לא אומר בהכרח שמדובר במחלה כגון דלקת פרקים. חתולים הם יצורים סקרנים שמסתובבים במקומות רבים, כך שהם חשופים גם לנזקים כגון גוף זר שנתקע ברגל ומפריע להליכה. רגישות למגע במקומות מסוימים עשויה להצביע על מקרה כזה של תאונה. אם כי גם כאן, ייתכנו מצבים שבהם הרגישות נובעת ממחלה פנימית.

כיצד מאבחנים מחלות חתולים?

את אופני האבחון של מחלות אלה, ניתן לחלק באופן הבא:

  • התנהגות חריגה – היבט מרכזי באבחון מחלות חתולים, הוא לזהות שינויים בהתנהגות ובהרגלים. ככל שתכירו את החתול יותר, כך הדבר יתאפשר יותר בקלות ומהר יותר. החתול שלכם עשוי למשל להיות פחות פעיל מכרגיל ולהתבודד.
  • מראה חריג – היבט נוסף של אבחון, הוא כמובן זיהוי מראה חריג בגוף החתול. אם זה בשיניים, בעור או בפרווה.
  • תופעות לא תקינות – כגון הקאה או שילשול.

כמו כן וכפי שציינו, חתולים נוטים להסתיר כאב ומצוקה. הם עשויים לעתים לעבור די במהירות, ממצב שבו הדברים נראים רגילים יחסית, למצב של גסיסה ואפילו מצב שבו חתול מת. לכן, כדאי להכיר ולזכור גם את הסימנים האופייניים למצב של גסיסה: נשימה מהירה וריח רע שעולה מגופו של החתול.

אז אילו מחלות חתולים יש?

היקף המחלות שאפשרי בחתולים, הוא למעשה רחב מאוד. יש מחלות בדרכי השתן, סוכרת ואפילו סרטן – ממש כמו אצל בני אדם. כמו כן, יש מחלות שמיוחדות לחתולים כגון "חתלתלת", אשר עשויה להיות אפילו קטלנית. חלק ניכר מהמחלות קשור לתזונה. לא במובן של תזונה שגורמת ישירות למחלה, כמו במובן של תזונה שתורמת לתנאי התפתחות מצב המחלה. לדוגמה: אלרגיה. חתולים סובלים בהחלט מאלרגיות וזו עשויה להיות גם אלרגיה למזון ספציפי, שאתם נותנים לחתול מבלי לחשוב בכלל על סכנה אפשרית. כמו כן, התזונה עשויה להיות מקור להשמנה, שהיא בעצמה רקע לפגיעה במצבו הבריאותי של החתול.

היבטי הגיל

חשוב גם לזהות, האם מדובר במצב שקשור לגיל. כמו למשל היחלשות טבעית בשמיעה, אשר מתרחשת לא פעם אצל חתולים מבוגרים. במקביל, גם לגורי חתולים יש מחלות מיוחדות משלהם. מערכות החיסון, העיכול ועוד היבטים לגבי תפקודם, שונים ביחס לחתולים בוגרים.

מחלות חתולים ומצבי חירום

גם אם החתול מראה סימפטומים דרמטיים למדי, כמו חוסר תאבון ולכן גם ירידה במשקל, זה עדיין לא אומר שצריך לדאוג או לחשוב על דברים כגון בית קברות לחיות. אך במצבים כאלה, בהחלט כדאי לשנות גישה ולהיות ערים, לעקוב אחרי המצב בתשומת לב וכיצד הוא מתפתח. אם מסתבר שזה לא סימפטום זמני, התייעצו עם ווטרינר.

לסיכום

אם תלמדו מעט על מחלות חתולים ותהיו מעט ערניים, תוכלו ליהנות מהחתול שלכם ללא סיבוכים מיותרים. אם החתול שלכם כבר יחלה וזה קורה, הסיכוי להתגבר על כך יהיה טוב במיוחד.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
פופולרי באתר
Call Now Button דילוג לתוכן