תוחלת חיים של כלב – מורכב ומעניין מכפי שחשבתם

ניווט מהיר

תוחלת חיים של כלב עשויה להישמע כדבר טכני ופשוט למדי, שאין הרבה מה לומר עליו. אך תופתעו לדעת, שזהו נושא רחב ומעניין למדי. זה מתחיל כבר מעצם הגדרת הנושא – איזה כלב?.. מהו גיל?.. שני נושאים אלה כשלעצמם, לא פשוטים כפי שניתן לחשוב

תוחלת חיים של כלב – בשנות כלב או אדם?   

בני אדם חיים הרבה יותר מכלבים ובאופן טבעי, אנו נוטים לחשוב על אורך חיים במונחים של אורך החיים שלנו. לכן, פעמים רבות "מתרגמים" את גיל הכלב, ל"שנות כלב". כלומר, מנסים להעריך, לכמה שנות אדם הגיל הזה שווה ערך. לשם כך מקובל כלל האצבע, שלפיו היחס הוא אחד לשבע. כלומר, כלב בן שנה, הוא כמו ילד בן 7. אך הדברים בפועל, מורכבים הרבה יותר.

מה זה גיל?

בהקשר תוחלת חיים של כלב, יש גם מושג של "גיל ביולוגי" שאינו זהה ל"גיל כרונולוגי". גיל ביולוגי לוקח בחשבון גם מצב בריאותי. למשל נאמר שהכלב שלכם בן X שנים, אך מצבו הבריאותי מצוין. נוכל לומר על רקע זה, שהוא בגיל ביולוגי יותר קטן. ולהפך – כלב שלא מקבל תזונה טובה וגם לא פעילות גופנית, עשוי להיות עם גיל כרונולוגי X וגיל ביולוגי גדול מכך.

אז מה היא תוחלת חיים של כלבים?

כלבים חיים סדר גודל של 10 עד 13 שנים. אך מעבר להערכה זו, אורך חייהם עשוי להשתנות לא מעט. הוא עשוי להגיע למשל עד ל-18 שנה. הדבר תלוי בין השאר בגזע הכלב. במקרה של בולדוג למשל, תוחלת חיים של כלב תהיה פחות משבע שנים. בוסטון טרייר לעומת זאת, עשוי לחיות אפילו 15 שנים. תוחלת חיים של כלב מעורב היא לרוב יותר – סדר גודל של שנה ולעתים יותר בממוצע. מסתבר שגודל הכלב קשור לכך גם כן, כאשר כלבים מגזעים גדולים וכבדים יותר, הם בעלי אורך חיים יותר קצר בממוצע.

השלכות שונות של אורך החיים

לאורך החיים של הכלב כחיית מחמד יש עוד כמה השלכות מעניינות, שכדאי לקחת בחשבון:

  • מושפע מגורמים רבים – מבחינת אורך חיי כלב תוחלת חיים תלויה בעוד גורמים רבים. למשל ובאופן בולט למדי, במה שהכלב אוכל ובאיזו תדירות הוא מקבל אוכל. כעקרון, תדירות ארוחות גבוהה, קשורה לקיצור אורך החיים ולפגיעה בבריאות הכלב.
  • מזדקנים כמו בני אדם – כלב מזדקן באופנים שמזכירים הזדקנות בבני אדם, כולל תופעות אפשריות כגון אבדן ראייה או שמיעה.
  • לאבד חלק מהמשפחה – אופיים של הכלבים הוא כזה (ויסלחו לנו חובבי החתולים), שהם הופכים להיות חלק מהמשפחה. לא משמח לאבד חבר קרוב ובן משפחה מסוג זה. כאשר כלב מת, הדבר עשוי להיות מכאיב במיוחד עבור ילדים. כדאי לקחת בחשבון, שהכלב עשוי לחיות מספיק בכדי שהילדים ייקשרו אליו, אך ללכת לעולמו כאשר הם עדיין צעירים יחסית.

תוחלת חיים של כלב – היכן קוברים?

מעבר לשאלת תוחלת חיים של כלב, ישנו הנושא המאתגר של קבורה והשאלה מה עושים עם כלב מת. הדבר מקבל מענה, דרך בתי קברות פרטיים לחיות מחמד ואנשי מקצוע שמציעים שירותים בתחום זה. מעבר לכך, נראה שהנושא בכללו נופל במשך השנים בין הכיסאות. לדוגמה: רשויות מקומיות מוסמכות להחליט להקים שטח מקומי לנושא זה, אך בפועל, הן לא עושות כך. שריפה היא אפשרות נוספת לגבי קבורת כלב, שימושית במיוחד. היא גם פותרת את אתגר המקום. אך היא עדיין לא מקובלת וזמינה בכל מקום.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
תוחלת חיים של כלב
רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
פופולרי באתר
Call Now Button דילוג לתוכן