מדוע כלב רועד?

ניווט מהיר

כאשר רואים כלב רועד ברור שזהו מצב לא רגיל, אשר מחייב להקדיש לו תשומת לב. בהנחה שהכלב לא רועד מקור ולא בגלל משהו מבהיל בחצר של הבית, מה יכולה להיות הסיבה? למה הכלב עלול לרעוד וכיצד מאבחנים זאת? ומה אתם כבעלי הכלב יכולים לעשות?

לפעמים כלב רועד מפחד או מלחץ

ראשית, נדגיש כי האסוציאציה הראשונה שמקשרת רעד אצל כלבים לפחד, היא לעתים נכונה. כלב רועד ומתנשף הוא אכן פעמים רבות כלב במצב של מתח נפשי. מקור בולט במיוחד למתח כזה, מספקים שינויים בסביבה שאליה הכלב מורגל. אם זה מעבר דירה או כל שינוי משמעותי אחר. עשויים להיות גורמים אחרים רבים לכך, כגון שמיעת זיקוקים או אזעקות. הפתרונות למצבים כאלה פשוטים יחסית והם כוללים הסחות דעת (למשל באמצעות משחקים) והתנהגות רגועה של האנשים בסביבה. כמובן, אם ניתן לעשות משהו לצמצום או ביטול הגורם המקורי שגרם לכלב לפחד, רצוי לעשות זאת.

למה כלב רועד בשינה? 

אם אתם שואלים את עצמכם למה כלב רועד, חשבו מתי הוא עושה זאת. האם הכלב שלכם רועד תוך כדי שינה ורק במצבים כאלה? אם אתם בטוחים שזה המצב, אז "יצאתם בזול" – הכלב פשוט חולם ומלחיץ את עצמו. זה הכל. עם זאת, כדאי לזכור שכמו בני אדם, גם שינה של כלבים מושפעת ממה שעובר עליהם במהלך היום ובכלל. ככל שישנם דברים שמלחיצים את הכלב כאשר הוא ער, הם עלולים לקבל ביטוי ואפילו ביטוי חמור יותר, במהלך שינה עם חלום.

זה לא תמיד בראש

אם כך, כאשר אנו רואים כלב רועד מה זה אומר מעבר לסיבות הנפשיות האפשריות? מסתבר שיש לא מעט תשובות לכך. חלקן על רקע מצבים זמניים וקלים יחסית. אחרות יותר חמורות ואפילו כאלה שעשויות להיות מסכנות חיים או לדרוש הליכים דרסטיים כגון הרדמת כלבים. את התשובה המדויקת לגבי הכלב שלכם מוטב שייתן וטרינר, אך בגדול, אלה סיבות אפשריות ונפוצות לרעידות בכלבים:

  • מחלות שונות וזיהומים – אחת הסיבות היותר חמורות לרעידות של כלבים, הן מחלות למיניהן (כגון כלבלבת) וזיהומים.
  • מחלות אורתופדיות – מחלות עצמות ושרירים עשויות להתבטא בין השאר ברעידה. מחלות אלה מתאפיינות בעיקר ברעידה, אשר מתרחשת רק כאשר הכלב נמצא במצבי גוף מסוימים.
  • הרעלה – רעידות הן בין הסימפטומים של הרעלה, אם כי לא הסימפטום היחידי. הרעלה כזו עלולה להיגרם עקב אכילת חומרים מסוכנים כגון רעל עכברים, מזונות מסוכנים לכלב כגון שוקולד ואפילו ענבים.
  • מכת חום – הכלב יכול לרעוד לעתים גם במצב של מכת חום, שהוא כמובן סיכון משמעותי במזג האוויר הישראלי.

מעבר לכך, הוא עלול לרעוד לעתים גם עקב סיבות משניות, כגון רעידות רגליים בכלבים שהגיעו לגיל מבוגר.

כלב רועד – לאחר האיבחון

למרות שרעידות הן כשלעצמן לא דבר חמור, ייתכן שהסיפור אינו ייגמר מהר כל כך. במקרים רבים ובהתאם לאיבחון הוטרינר, ייתכן שתצטרכו לסייע לכלב עם טיפולים שונים בבית כגון לקיחת כדורים. ככה זה עם גידול בעלי חיים – כל הזמן לומדים דברים חדשים. גם אם אלה לעתים נושאים לא משמחים במיוחד, כגון מה עושים עם כלב מת.

השורה התחתונה

הדבר החשוב ביותר לגבי מצב מתמשך של כלב רועד, הוא להקדיש לכך את תשומת הלב הראויה. אסור להשאיר זאת ללא טיפול. ככל שתקדימו לברר את הדברים ולתת להם מענה, כך תשפרו את הסיכוי להציל את כלבכם ממצבי חירום ומחלה למיניהם. במקרה הגרוע ביותר, מה ניתן לעשות? התשובה לכך היא קרמטוריום לכלבים או קבורה במקום שמיועד לכך.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
כלב רועד
רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
פופולרי באתר
Call Now Button דילוג לתוכן