למה חתול צולע? ומה צריך לעשות במצב כזה?

ניווט מהיר

בעלי חיים עשויים לסבול ממחלות ופציעות מסוגים רבים. לעתים באופן שמתפתח הדרגתית ומתגלה רק בהמשך, אם בכלל. אך מצב שבו רואים חתול צולע הוא מצב חד משמעי וקל לזיהוי, אשר מבהיר שמשהו לא תקין. מה זה אומר? ומה אתם יכולים וצריכים לעשות במקרה כזה?

חתול צולע – מה תוכלו לעשות?

עבור בעלי חתולים, לרוב אין במקרה של חתול צולע מה לעשות בעצמם. לעתים מצב הצליעה משתפר מעצמו די מהר ולבסוף חולף. במידה ולא או במקרים בהם יש החמרה, חשוב להגיע לווטרינר.

זיהוי מקור הצליעה ומצב הרגל לא תמיד פשוט. בין השאר, כדאי לקחת בחשבון שחתולים לא מביעים כאב באופן ברור. אך אתם עשויים להבין שכואב להם באופן עקיף. למשל מכך שהחתול פחות פעיל ובמיוחד מכך שהוא "קופץ" ממקומו אם נוגעים לו ברגל הצולעת.   תוכלו להעביר את היד על הרגל הצולעת ולראות אם החתול מגיב ברגישות לגבי נקודה מסוימת. האיבחון המדויק הוא עניין לוטרינר והוא עשוי לדרוש ביצוע בדיקות שונות ואף צילום רנטגן.  עד ההגעה לוטרינר כדאי לשמור על כמה שפחות תנועה ברגל הצולעת. אין צורך לנסות לקבע אותה.

כללית, כבעלי חתולים ניתן וכדאי להיערך למצבים כאלה מראש. כשם שכדאי להיערך למצבים שכפי הנראה תצטרכו לטפל בהם בכל מקרה, כגון פנייה לוטרינר או במקרה הגרוע ביותר, במקרה בו חתול מת.

הסיבות העיקריות לצליעה

כמובן, צליעה היא לא בהכרח מצב חמור. לכן יש הבדל רב, בין מצב שבו רואים חתול צולע לבין מקרה שבו מזהים התנהגות חתול גוסס. במקרה הראשון החתול מתפקד, אך באופן לא תקין. במקרה השני הוא פאסיבי ונוטה להתבודד ושלא לאכול. עם זאת, החתול עלול לצלוע לעתים קרובות בעקבות פגיעה פיזית, אשר עלולה להיות גם פגיעה במערכות גוף פנימיות. זה כבר מקרה חמור יותר, שעשוי להתפתח לנזק יותר משמעותי.

יש במקרה של חתול צולע סיבות לא מעטות שעשויות להוביל לכך. חלקן יוצאות דופן יחסית כגון ציפורן חודרנית. אחרות יותר נפוצות, דוגמת הסיבות הבאות:

  • פגיעה בעצמות ובמפרקים – נזק פתאומי שנגרם לעצמות או למפרקים של הרגל. צליעה עשויה לנבוע גם מנזק כזה לעמוד השדרה. ככל שהחתול משוטט בחוץ באופן חופשי, כך עשויים להיות מקורות שונים ומגוונים לפגיעות כאלה. למשל פגיעה מרכב או תוצאה של "התכתשויות" עם חתולים אחרים.
  • שרירים ועצבים – גם מנגנון הנעת הרגל עשוי להיפגם. משמע, פגיעה בשרירים או במערכת העצבים.
  • מחלות – יש מחלות שונות של חתולים, בהן צליעה עשויה להיות אחד מהסימפטומים. למשל קדחת קרציות, אשר גורמת לכאבי פרקים. כאשר הכאבים מחמירים, הדבר מתבטא לעתים בצליעה.
  • גוף זר – לעתים החתול עלול לצלוע בגלל גוף זר שנתקע בכף רגלו, מכאיב ומפריע להליכה.
  • בעיות מולדות – יש מחלות מולדות מסוגים שונים בחתולים, אשר עשויות להחריף עם השנים. חלקן מובילות לצליעה.
  • נחשים ועקרבים – החתול עלול להיפגע מנחש או עקרב. אלה לא תמיד מקרים קטלניים עבורו, אך הם עשויים להשאיר אותו עם נקודה כואבת. אם זה באזור כף הרגל (יעד אופייני לתאונות כאלה) הוא כנראה יצלע.

האם ניתן למנוע מצב של חתול צולע?

יש למעשה כמה דברים שתוכלו לעשות בכדי למנוע מצבים כאלה. סירוס החתול יביא לכך שהוא פחות ישוטט בחוץ ולכן גם פחות יריב עם חתולים אחרים ויחשף לסכנות שברחוב.

במקרים מיוחדים, השמנת יתר עשויה להכביד מדי על הרגליים ולגרום גם היא לצליעה קלה. גם סיכון כזה ניתן לצמצם, בעזרת תזונה נכונה.

לסיכום – אם חתול צולע מה עושים?

בשורה התחתונה, אם חתול צולע הטוב ביותר הוא לפנות למומחה שעוסק בכך. כלומר לפנות לווטרינר, כשם שבהקשר קבורת חתול מומלץ לפנות לאנשי מקצוע שמתמחים בדיוק בכך.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
חתול צולע
רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
פופולרי באתר
Call Now Button דילוג לתוכן