למה חתול לא מרגיש טוב?

ניווט מהיר

גם אם תחזיקו את החתול שלכם בתנאים הטובים ביותר, עשויים להיות מצבים שבהם חתול לא מרגיש טוב. אז אולי התקנתם עבורו מזרקה למים במקום קערת מים רגילה (בכדי שישתה יותר), צעצוע אוכל מיוחד (שגורם לו להתעניין יותר באוכל) ואולי אפילו מתקן עיסוי לחתול (כן, יש כאלה!). סך הכל, אתם מגנים עליו מכל רע ולכל לפחות משתדלים. אין זה אומר שבריאותו ושלומו מובטחים. לכן, כדאי לבעלי חתולים להבין מהן הנסיבות שעשויות לגרום לחיית המחמד שלהם להרגיש שלא בטוב ומה לעשות בנידון.

איך יודעים שמשהו לא תקין?

אבל בואו נעצור לרגע. כי לפני השאלה למה חתול לא מרגיש טוב, ישנה השאלה כיצד יודעים בכלל שהוא אכן אינו חש בטוב? הרי מדובר בטיפוסים "קשוחים" למדי, שלרוב שומרים על פוקר פייס ולא מביעים כאב (מאחר שבטבע זהו סימן של חולשה). מעשית, כדאי לשים לב לנקודות הבאות:

  • סימנים חד משמעיים – כגון רעידות מתמשכות וכן מצב שבו חתול צולע.
  • שינוי הרגלים – כגון הרגלי אכילה ושתייה וכן הפסקת התנהגות הניקוי העצמי שאופיינית לחתולים.
  • שינוי משמעותי ברמת הפעילות – כאשר חתול לא מרגיש טוב, רואים לעתים קרובות שינוי בהרגלי השינה, בהרגלי התנועה בכלל ובמידת ההתעניינות בסביבה.
  • שנוי במשקל – משקל החתול הוא אינדיקטור כללי למצבו התקין.

אז למה חתול לא מרגיש טוב?

עד כאן הבאנו כמה דוגמאות, למצבים שמעלים סימני שאלה לגבי בריאות החתול – האם הוא חש בטוב או שלא? אבל אם אכן חתול לא מרגיש טוב, זה עדיין אין זה אומר שמדובר במצב מחלה או במצב חירום כלשהו. ושוב, בואו נדגים:

  • צליעה – צליעה עשויה להיות בגלל פגיעה ברגל או מחלה. אך לפני שרצים לבית החולים הווטרינרי הקרוב, כדאי לבדוק אם אין גוף זר שתקוע בכף הרגל ושקל להוציא בעצמכם.
  • ירידה במשקל – כפי שתוכלו לנחש, ירידה במשקל מצביעה לרוב על חוסר תאבון (וגם תוכלו לראות שהחתול אוכל פחות). זו היא דוגמה למצב, שמתחבר לקשת רחבה במיוחד של דברים שבגינם חתול לא מרגיש טוב. מחד, זה עשוי להיות בגלל סיבה נפוצה כגון נוכחות טפילי מעיים, שהווטרינר שלכם יוכל לסייע לכם לתקן במהירות יחסית. מאידך, חוסר תאבון וירידה במשקל הם גם סימפטומים של גסיסה!
  • מתח – מתח אינו טוב לבריאות, אצל בני אדם וגם עבור חתולים. מתח עשוי לגרום לסימפטומים רבים ולנבוע ממגוון דברים ש"מלחיצים" את החתול.
  • הקאה – אנקדוטה חשובה עבור מי שעדיין אינו מנוסה עם חתולים: בעלי חיים אלה מקיאים באופן די קבוע "כדורי שיער" וזו היא תופעה טבעית ותקינה. מדובר בשיער שמגיע לקיבה שלהם, בעקבות פעילות הניקוי העצמי שהם עושים. מצד שני, אם החתול מקיא ולא מדובר בשיער ואם אלה הקאות חוזרות, זה כבר מצב שאינו תקין.

מה עושים כאשר חתול לא מרגיש טוב?

אם חתול לא מרגיש טוב, כדאי לכם בתור בעליו להיות ערניים ולהחליט בזריזות על כיוון פעולה. כלומר האם המצב תקין, האם יש משהו שתוכלו לעשות לבד עבור החתול ולחילופין האם דרוש סיוע מקצועי. רצוי לחשוב בנחת על הנסיבות, כגון מזג אוויר שרבי שעשוי להוביל להתייבשות. גם קחו בחשבון, שמאחר שחתול לרוב אינו מביע כאב, מצבו עלול להיות חמור מכפי שנדמה.

 אגב, מה עושים במקרה שבו חתול מת בפתאומיות? גם לכך כדאי וניתן להיערך מראש, מאחר שתצטרכו לטפל בגוויית החתול ובהקדם. זה אומר פתרון של קבורה ואפילו שרפה, אם כי חשוב לעשות זאת באופן חוקי ומסודר.

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
פופולרי באתר
Call Now Button דילוג לתוכן