כלב מקיא – מהן הסיבות ומה עושים?

ניווט מהיר

מדוע כלב מקיא? האם זה מצב חמור שמחייב להגיע איתו לוטרינר? האם זה פשוט אומר שהוא אכל משהו לא טוב? ברור שמצב שבו הכלב שלכם מקיא איננו מצב תקין, אך זה לא תמיד מצב חרום. בואו נראה מה עשויות להיות הסיבות לכך ומה צריך לעשות בנידון:  

כלב מקיא – מתי חייבים וטרינר?

ראשית, במבט כללי, נוכל להרגיע אתכם שכלבים מקיאים פעמים רבות באופן טבעי ותקין. אך חשוב להדגיש, שיש גם מקרים שבהם הדבר מהווה אינדיקציה למצב חמור באמת, אשר עשוי לדרוש טיפולים מורכבים ואפילו להגיע עד כדי צורך בביצוע הרדמת כלב מבוגר. אז כיצד ניגשים למצב כזה בפועל, בתור בעלי הכלב? 

אחת האינדיקציות הקלות לזיהוי, אשר מסייעות להבין מה מתרחש, היא אופי החומר שהכלב מקיא. מצב שבו כלב מקיא דם שונה מהותית ממצב שבו כלב מקיא קצף לבן או כלב מקיא קצף צהוב. עבור וטרינר, המקרים השונים האלה מסייעים מאוד לאבחון המצב. עבור בעלי הכלב, כולם נורות אזהרה שמחייבות התייעצות עם וטרינר. 

יש גם מקרה פשוט יותר, שבו הכלב עלול להקיא את מה שהוא אכל לפני כמה רגעים ורק את זה, מאחר שמשהו באותו מזון לא היה בסדר. אגב, יש מזונות שעשויים להראות לנו תקינים לחלוטין, אך הם מזיקים לכלבים ועשויים לגרום להקאה. שוקולד הוא דוגמה ידועה לכך. לכן חשוב ללמוד על דברים כאלה, לפני שלוקחים כלב הביתה. 

מה חשוב שתדעו כבעלי הכלב? 

אם כך, כבעלי כלבים אתם לא יכולים לאבחן לבד ובוודאות מצב של הקאות, אך כן יכולים לדעת אם דרוש סיוע של וטרינר או שלא. באופן דומה, אפילו מצב של פטירת הכלב הוא מצב שבו משאירים את הטיפול בכך למקצוענים (איסוף הפגר וטיפול בו). אך בכל זאת חשוב לדעת בגדול מה עושים עם כלב מת. לכן כסיכום ביניים מעשי: 

  • כלב מקיא באופן חד פעמי – לרוב בסדר. 
  • הקאות חוזרות – חשוב להתייעץ עם וטרינר. 
  • אם יש סימנים חשודים נוספים (כגון מצב כללי ירוד של הכלב) ובכל מקרה של ספק – מוטב להתייעץ. 

כלב מקיא – עוד עובדות חשובות ומעניינות

  • אוכלי כל – תזונת הכלבים היא באופן טבעי מגוונת מאוד. כלומר, ככל שזה תלוי בכלב, הוא יאכל כל דבר אכיל. 
  • סיבות רבות להקאות – הקאות חוזרות עשויות לנבוע ממחלה, במעיים ולא רק. הן עשויות לנבוע גם ממקור חד פעמי כגון הרעלה. 
  • הרמזים שבשטח – לכלבים יש אפשרות להקיא כפעולת תיקון מהירה, למצב שבו הם בלעו משהו לא באמת אכיל או אוכל במצב לא טוב. במצב כזה, הם מקיאים מייד לאחר הבליעה ולכן ניתן לעתים לקבל מסביבתם המיידית רמזים לגבי מה שהם אכלו. למשל עטיפה של שוקולד. 
  • הפיענוח המורכב – מצבים שבהם כלב מקיא עשויים להיות מורכבים לאיבחון וטיפול. אם זה באמת מצב חמור, הוטרינר עשוי לבצע מספר בדיקות לכלב בכדי להבין במה בדיוק מדובר. למשל בדיקות דם ואף צילומים שונים. 
  • הטיפול שמקל – כאמור, ההקאות הן רק סימפטום. מבחינתכם כבעלי הכלב, תקבלו מהוטרינר הנחיות כגון שמירה על הכלב בצום או מתן מנות אוכל קטנות בכל פעם ואוכל מסוגים קלים לעיכול. 

לטפל היטב בכלבכם, עד סוף חייו 

אגב, אם אתם מתעניינים בשאלה שהעלנו קודם – מה עושים עם כלב מת, נציין בקצרה שגם בנושא זה יש אפשרויות שונות לבחור מתוכן. בדומה למצב של כלב מקיא, בו תצטרכו להחליט לגבי פנייה לוטרינר או שלא, ניתן לקבור כלב או לפנות לשרות של קרמטוריום לכלבים. מבחינת החוק אין אפשרויות נוספות, מאחר שאסור לקבור באופן חופשי במקום שלא מיועד לכך.  

מי שקרא את הכתבה הזו קרא גם את:
כלב מקיא
רוצים לקבל עזרה?
השאירו פרטים ונציג ייצור אתכם קשר
שתפו עם חברים
פופולרי באתר
Call Now Button דילוג לתוכן